Piękno

Cleaner do paznokci – czym jest? Wszystko co powinnaś wiedzieć o odtłuszczaczu.

Do czego potrzebny jest cleaner?

Cleaner do paznokci jest używany, by pomóc przylegać lakierowi, hybrydzie, żelowi czy akrylowi do płytki paznokcia, dzięki czemu utrzymują się tak długo, jak to możliwe. Adhezja czyli łączenie się ze sobą dwóch warstw powierzchniowych zachodzi, gdy cząsteczki hybrydy i paznokcia się przyciągają..Aby molekuły mogły się „znaleźć” i przyciągnąć, muszą być bardzo blisko siebie bez nadmiernych zakłóceń w postaci zanieczyszczeń. Ponieważ cząsteczki są małe, nawet nanometr brudu czy tłuszczu może zwiększyć odległość między molekułami, które nie będą w stanie się połączyć i stworzyć trwałej warstwy, w efekcie lakier będzie się łuszczył i odpadał od paznokcia.

Jak działa cleaner do paznokci?

Nałożenie cleanera na paznokcie spowoduje, że oleje, wilgoć i zanieczyszczenia na paznokciu rozpuszczą się w cieczy rozpuszczalnika (którym cleaner jest). Rozpuszczalniki stosowane w środkach do odtłuszczania paznokci są również bardzo lotne, co oznacza, że szybko odparowują, nie pozostawiając resztek cieczy na paznokciu. Dobrze jednak jest odczekać 30 sekund od przemycia paznokci do nałożenia bazy lakieru

Jakie są rodzaje cleanerów do paznokci?

Cleanery zwykle są na bazie alkoholu izopropylowego. Istnieją cleanery przeznaczone wyłącznie do odtłuszczenia płytki paznokcia przed aplikacją żelu czy hybrydy, cleanery przeznaczone wyłącznie do przemywania warstwy dyspersyjnej paznokcia – zazwyczaj ostatniej warstwy czyli top coatu oraz cleanery nazywane supershine, high gloss czy glass effect, mają one w sobie olejki, które nabłyjszczają top coat jednocześnie usuwając warstwę dyspersyjną topu.

Czy cleaner służy w walce z grzybicą paznokci?

W połączeniu z czystymi narzędziami i praktykami higienicznymi, cleaner może pomóc zmniejszyć obciążenie grzybami. Alkohol izopropylowy, który jest głównym składnikiem cleanera jest środkiem dezynfekującym, który może zabijać bakterie i grzyby oraz usuwać wodę, której potrzebują do wzrostu. Mimo to, najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grzybom jest zmniejszenie „obciążenia biologicznego” lub ilości wprowadzanych bakterii lub zarodników grzybów. Widoczna grzybica paznokci może jednak wymagać leczenia silniejszym środkiem grzybobójczym.